top of page

Müziğin Hayatımızdaki Önemi 

Müzik ile ilgili en önemli özelliklerden biri, davranış şeklimizi etkilemede esrarengiz bir güce sahip olmasıdır. Gün içinde ne yaşarsak yaşayalım, başımıza ne gelirse gelsin günün sonunda dinlediğimiz müzik bizi bambaşka duygular içerisine sokabilir. Bir müzik seni özgür bir kuş gibi Alplerin tepesine çıkarabilirken aynı zamanda en derin duygulara kadar indirebilir.


Sadece duygularımız değil aynı zamanda yönelimlerimiz üzerinde de büyük bir etkisi olduğu görülmektedir. Örneğin bu durumu çok iyi gösteren bir çalışmada, bir süpermarketin Fransız müziği çaldığı günlerde, Fransız şarabı satışlarının çarpıcı bir şekilde arttığı görülmüştür. Daha da önemlisi, tüketicilere Fransız müziği ile satın alma arasındaki bağlantı sorulduğunda, çoğu tüketici Fransız müziklerinin arka planda çalındığının farkında bile olmadıklarını belirtmiştir.


Görünüşe bakılırsa müzik, biz farkında olmasak bile büyüsünü kaybetmiyor. Tabii bazı müzik türlerinin odaklanma gerektiren karmaşık görevler sırasında rahatsız edici olabileceği gerçeğini de atlamayalım. Ancak bu noktada uzmanlar birkaç ipucu veriyor; Örneğin ezbere dayalı çalışma sırasında enstrümantal müzik tercih etmenin sonuçları müziksiz çalışmaya göre daha verimli gözüküyor. Bir başka durum da çalıştığınız sırada ana dilinizdeki eserlerin kelime karışıklığı oluşturarak dikkat kaybına yol açabilme olasılığı… Yani Türkçe olan çalışmalar sırasında yabancı bir dildeki eseri dinlemek sizin için daha faydalı olabilir.


Hangi aktivite olursa olsun veya hangi duygu durumda olursanız olun dinleyebileceğiniz yüzlerce çalma listesi ve bilgi edinebileceğiniz bloglar ile sizlerleyiz. Bizi ziyaret etmeyi unutmayın :)


8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page